TOMASZ IDAŚ - 9/I

TOMASZ IDAŚ

APEL DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI

Urodzony: 8.01.2010 r. jako jedno z bliźniąt, w 28 tygodniu ciąży.

Diagnoza: Mózgowe Porażenie Dziecięce, wodogłowie pokrwotoczne, uszkodzenie wzroku spowodowane retinopatią.

O TOMKU

Tomasz, wraz ze swoją siostrą bliźniaczką - Martyną, przyszli na świat 8 stycznia 2010 roku, w 28 tygodniu ciąży, blisko 2,5 miesiąca za wcześnie.
W związku z tym w życiu maleńkich kruszynek pojawiło się wiele komplikacji.

Siostra Tomka - Martynka - po prawie dwóch latach intensywnej rehabilitacji i leczenia powróciła do zdrowia.

Na dziś dzień córcia rozwija się prawidłowo, a pamiątką po trudnym początku życia jest jedynie wada wzroku (-7,-7 dioptrii), która mamy nadzieję z czasem będzie ustępować.

Tomek przeszedł więcej niż siostra, dlatego też potrzeba o wiele więcej czasu, by syna usprawnić i zapewnić mu lepszy start w samodzielne życie.

Tuż po narodzinach stan Tomka określono jako krytyczny. U dziecka stwierdzono zamartwicę, stan septyczny, retinopatię (syn przeszedł zabieg laseroterapii), cytomegalię oraz zapalenie wątroby.
Tomaszek był niewydolny oddechowo, cierpiał na niedokrwistość, dlatego też kilkakrotnie przetaczano mu krew.
Syn przeszedł także wylew krwi do mózgu IV stopnia (najcięższy - uszkodzenie miąższu mózgu).

W pierwszych chwilach życia naszych dzieci - każdy kolejny dzień, każda kolejna godzina i minuta były walką o przetrwanie.

Na szczęście Tomaszek i Martynka nie poddali się i dziś są z nami.

Dopiero po czterech miesiącach pobytu w szpitalu mogliśmy zabrać syna i córkę do domu.

Na skutek wylewu w lewej półkuli mózgowej syna powstała ogromna skrzeplina, wkrótce na miejscu skrzepliny pojawiła się równie wielka torbiel śródkomorowa powodująca ucisk, a tym samym wzmożone napięcie mięśniowe prawej strony ciała dziecka (Tomek miał problemy z siedzeniem, nie raczkował, chaotycznie pełzał, nie używał w ogóle prawej ręki i nogi). Torbiel osiągnęła wymiary 108,5 x 61 x 29,4 mm.

Torbiel po pewnym czasie wchłonęła się jednak prawa i lewa komora boczna mózgu uległy znacznemu poszerzeniu (nieprawidłowa budowa mózgu).
Budowa mózgu wskazuje dużą asymetrię. Miejsce po torbieli wypełniło się płynem mózgowo - rdzeniowym.

Syn funkcjonuje w oparciu o prawą półkulę mózgową, gdyż lewej "właściwie brak". (Grubość tkanki mózgowej w tym miejscu wynosi 1 - 2 mm).

U Tomasza pojawił się oczopląs, co wraz z uszkodzeniami oczu – spowodowanymi retinopatią daje słabe widzenia dziecka. W chwili obecnej u Tomka stwierdzono astygmatyzm oraz wadę wzroku -5 i -7 dioptrii.
Tomasz zezuje (zez zbieżny lewego oka).
11 stycznia 2013 roku w Szpitalu im. Świętego Rafała w Krakowie miała miejsce operacja oka lewego Tomka.

Tomasz przechodzi w chwili obecnej rekonwalescencję po zabiegu. Dopiero po dwóch, trzech miesiącach ocenić będzie można ostateczny wynik zabiegu.

Od urodzenia Tomek jest intensywnie rehabilitowany. Jest pod opieką wielu specjalistów, dzięki temu jego rozwój postępuje. Lekarze przyglądając się naszemu synowi niejednokrotnie nie mogli się nadziwić, że po tym co syn przeszedł jest dzieckiem mówiącym, chodzącym (koślawo i niepewnie, ale jednak), kontaktowym.

Część terapii, w jakich syn bierze udział jest niestety płatna, co skutecznie uszczupla nasz budżet domowy.
Nie jest to żaden wymysł nas - rodziców, po prostu część terapii niezbędnych do prawidłowego rozwoju Tomka nie jest refundowana przez NFZ

(terapia ręki - 2 x w tygodniu - koszt miesięczny ok. 700 zł, rehabilitacja na basenie - 1 x w tygodniu - koszt miesięczny ok. 280 zł, uczestnictwo w zajęciach integracji sensorycznej – 1 x w tygodniu 80 zł, uczestnictwo w 2 - tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym - raz na 3 miesiące - koszt ok. 5000zł).

By Tomek mógł rozwijać się i w miarę poprawnie funkcjonować potrzebna jest dalsza specjalistyczna rehabilitacja

oraz kontynuowanie kosztownego leczenia wzroku dziecka.
Prosimy zatem o Dar Serca, finansowe wsparcie leczenia i rehabilitacji naszego syna.

Gorąco wierzymy w to, że dzięki Państwa wsparciu już za parę chwil będziemy mogli powiedzieć, że i Tomek "wyszedł z niepełnosprawności",

podobnie jak jego siostra.

MOŻESZ POMÓC

1. Przekazując darowiznę
FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „SŁONECZKO”
STAWNICA 33, 77-400 ZŁOTÓW
SPÓŁDZIELCZY BANK LUDOWY W ZAKRZEWIE ODDZIAŁ ZŁOTÓW
nr KONTA 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 9/I Tomasz Idaś

nr KONTA do wpłat zagranicznych:
FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „SŁONECZKO”
STAWNICA 33, 77-400 ZŁOTÓW
SPÓŁDZIELCZY BANK LUDOWY W ZAKRZEWIE ODDZIAŁ ZŁOTÓW

wpłaty zagraniczne w euro: kod SWIFT(BIC): GBW CPL PP, 76 8944 0003 0000 2088 2000 0050
wpłaty zagraniczne w USD: kod SWIFT(BIC): GBW CPL PP, 97 8944 0003 0000 2088 2000 0060

z dopiskiem: 9/I Tomasz Idaś

2. Przekazując 1% podatku dochodowego
W odpowiednim formularzu PIT w części: ”Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” w polu „Numer KRS” należy wpisać: „KRS 0000186434", w części „Informacje uzupełniające” w polu „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać „9/I Tomasz Idaś” Jest to niezbędna informacja, żeby kwota została zaksięgowana na naszym koncie.

Dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie